Shih Tzu Ciekawostki i Fakty

Shih Tzu to mały, przyjazny piesek, który jest inteligentny, czujny, lojalny i jakże czuły. Z odrobiną upartego charakteru, ten pies tej rasy jest wspaniałym zwierzakiem domowym. Kocha tych, którzy mieszkają razem z nim, ale również obce mu osoby, czy nawet inne czworonogi. Oto najciekawsze fakty o Shih Tzu i ciekawostki, które z pewnością Cię zainteresują.

Shih Tzu nie potrzbują dużej aktywności fizycznej

Ile ruchu potrzebuje Shih Tzu? Pies tej rasy potrzebuje niewielkiej ilości ruchu, aby poprawnie funkcjonować. Zostały wyhodowane do życia w pałacach jako psy do towarzystwa, więc nie potrzebują dużo ruchu. Wystarczą im krótkie codzienne spacery i trochę czasu na zabawę z właścicielem. Te słodkie psy są więc idealne dla osób posiadających mieszkanie w bloku. Jednak warto zapewnić im gryzaki czy inne zabawki, aby nie obgryzały mebli gdy zostaną same.

Shih Tzu w Europie od XX wieku

Shih Tzu do Wielkiej Brytanii trafiły w roku 1931, co ciekawe za rasę samodzielną uznano je w tym kraju w roku 1934. Na początku klasyfikowano je tam jako Apso, by wkrótce używać nazwy którą znamy po dziś dzień. Natomiast kiedy amerykańscy żołnierze wrócili z Europy po II wojnie światowej, przywieźli ze sobą Shih Tzu; tak do USA trafiły pod koniec lat 40. Te słodkie, małe pieski szybko zyskały dużą popularność wśród Amerykanów i w 1969 roku zostały przyjęte do AKC.

Zobacz też

Shih tzu źle znoszą upały

Psy rasy Shih Tzu źle znoszą upały, ponieważ mają płaskie pyski i krótkie nosy. Należą do ras psów brachycefalicznych. Utrudnia im to oddychanie podczas aktywności lub gdy są wystawione na działanie wysokiej temperatury. Aby temu zapobiec, najlepiej jest trzymać psa tej rasy w klimatyzowanym pomieszczeniu w okresie letnim.

Shih tzu był prawie na wymarciu

Niestety to fakt. Shih tzu zostały praktycznie wymazane w trakcie trwania chińskiej rewolucji komunistycznej. Zbiegło się to również w czasie, gdy zmarła cesarzowa, która była miłośniczką Shih Tzu, Pekińczyków i Mopsów. Nadzorowała ona słynny program hodowli wymienionych psów, jednak po jej śmierci ten program upadł. Ku uciesze miłośników rasy Shih Tzu znaleźli się hodowcy, którzy dzięki kilku samcom i suczkom zdołali odbudować tę dostojną rasę psów.

Shih Tzu to bardzo stara rasa

Historia rasy Shih Tzu jest znacznie starsza niż mogłoby się wydawać! Uważa się, że pochodzenie tej rasy sięga ponad 1000 lat, a być może jeszcze więcej. Były one bardzo popularne w Chinach w czasach starożytnych i tam też się rozwijała, ale uważa się, że rasa ta pochodzi z Tybetu. Dzięki swoim cechom Shih Tzu są dziś uznawane jako jedna z najpopularniejszych ras psów. Ponadto są świetnymi psami ozdobnymi i zabawkowymi.

Shih Tzu są stosunkowo zdrową rasą

Shih Tzu są zazwyczaj zdrowymi psami, które dożywają nawet 16 lat. Jednak i u nich mogą występować pewne problemy ze zdrowiem, w tym dysplazja stawów biodrowych, zwichnięcie rzepki (przemieszczenie rzepki), problemy z zębami, dysplazja nerek, problemy z oczami. Niektóre z tych chorób są genetyczne i można ich uniknąć kupując szczeniaka Shih tzu ze sprawdzonej hodowli. Inne można wyeliminować przez odpowiednią opiekę i pielęgnację pupila.

Zobacz również

Usposobienie Shih Tzu

Pies Shih Tzu to niemal doskonały zwierzak jeśli szukasz domowego kumpla. Temperament może się różnić w zależności od osobnika, ale przeważnie pies tej rasy jest czułym i lojalnym czworonogiem. Zwykle jest otwarty i chętny do zabawy, co jest dobrą cechą dla psa rodzinnego. Shih Tzu często bardzo łatwo przystosowuje się do ludzi innych niż jego główny opiekun, a także łatwo nawiązuje dobrą relację z dziećmi i innymi domowymi zwierzakami.

Shih Tzu można przetłumaczyć jako „mały lew” 

Legenda głosi, że „mały lew” był wiernym towarzyszem Buddy. Według tej legendy Shih Tzu w chwilach zagrożenia przekształcał się w prawdziwego lwa i chronił Budde przed niebezpieczeństwem. Ciekawostką jest fakt, że Shih tzu podobnie jak Lhasa Apso kategoryzowane są jako lwie rasy choć ich waga i wzrost może na to nie wskazywać.

Shih Tzu – pies chryzantema

Shih tzu nazywany jest również „pies chryzantema”. Mając przed oczami zdjęcia tego psa nie trudno się domyśleć dlaczego właśnie taki ma przydomek. Ich małe głowy mają mnóstwo włosów rosnących na całej powierzchni w różnym kierunku, co sprawia, że wyglądem przypominają kwiat chryzantemy.

Kolorowe umaszczenie Shih Tzu

Faktem jest, że sierść Shih Tzu może występować w różnych kolorach, w tym czarnym, białym, wątrobianym, brązowym, pręgowanym, złotym a nawet niebieskim. Z pewnością Shih Tzu o długiej sierści wymaga pielęgnacji a przede wszystkim codziennego czesania. Aby zmniejszyć koszty utrzymania, właściciele często przycinają sierść swoich pupili do długości, którą miały będąc jeszcze szczeniakiem. Według wzorca rasy FCI sierść nie może utrudniać ruchu psa, a także nie powinna przeszkadzać w widzeniu.

Shih Tzu luksusowy pies

Podczas gdy większość ras psów w przeszłości hodowana do określonych zadań np. do polowań, to Shih Tzu od początku pełnił funkcję psa do towarzystwa. W XIX i XX wieku psy tej rasy były często formą prezentu podarowane cesarzom. Ponadto jak na warunki panujące w tamtych czasach były one bardzo rozpieszczane, mieszkały w pałacach a nie rzadko odziewane w drogie szaty cieszyły oko rodziny królewskiej.

Dodaj komentarz