Opieka Shih Tzu – jak pielęgnować psa?

Każda osoba rozważająca kupno bądź przygarnięcie pod swój dach psa rasy Shih Tzu powinna najpierw pomyśleć nad tym, jak opiekować się psem tej rasy, jak powinna wyglądać jego pielęgnacja, czy jest to trudne zadanie. Jako, że okrycie Shih Tzu to włosy, należy im poświęcić więcej uwagi. Sporo wysiłku należy również włożyć w zapewnienie psu odpowiednich warunków bytowych, dobrego żywienia, właściwej ilości aktywności fizycznej i psychicznej.

Rasę Shih Tzu cechuje wesołe, przyjazne usposobienie, ale także niezależność. Są to psy z wyglądu krzepkie, a sposób ich bycia można określić jako odrobinę arogancki. Użytkowość psa, polega głównie na tym, że jest on stworzony do towarzystwa. Oczywiście to przeznaczenie psa nie przychodzi zupełnie bez wysiłku i ćwiczeń; szczeniak już od pierwszych dni w nowym domu musi otrzymywać odpowiednią opieką i szkolenie, aby w dalszym życiu móc wykorzystywać wrodzone predyspozycje rasy.

Z tego artykułu bez wątpienie dowiecie się państwo, jak odpowiednio otaczać troską psa rasy Shih Tzu.

Opieka i warunki bytowe Shih Tzu

Jako że Shih Tzu są psami bardzo żywymi i czujnymi, kochającymi ruch, świetnymi warunkami bytowymi byłby dla niego dom z dużym ogrodem. Mógłby w nim przebywać godzinami pod czujnym okiem swojego opiekuna. Nie oznacza to jednakże, iż Shih Tzu nie odnalazłby się w miejskim mieszkaniu o niewielkiej powierzchni; również w takich warunkach bytowych Shih Tzu można by otoczyć odpowiednią opieką. Wymagałoby to większego zaangażowania, aby zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu. Gdy pies tej rasy nie ma możliwości wykonywanie rozmaitych aktywności w ogrodzie, zwykły, krótki spacer będzie niewystarczający do spożytkowania nadmiaru energii. Mogłoby to skutkować frustracją, a w jej następstwie – obgryzaniem mebli i niszczeniem rzeczy codziennego użytku.

Zobacz też

Karmienie psa Shih Tzu

Shih Tzu to psy małe, które w kłębie osiągają nie więcej niż 27 cm. W odróżnieniu od psów dużych ras, nie są podatne na różne choroby zwyrodnieniowe stawów. Pomimo tego aby szkielet psa rozwinął się prawidłowo ważne jest utrzymywanie dobrze zbilansowanej diety oraz odpowiednie dawkowanie porcji; dzienna racja żywieniowa powinna być wówczas podzielona na części, których sugerowana ilość zależna jest od wieku, a wielkość – od wieku i poziomu aktywności psa. Im więcej pies się rusza, tym bogatsze powinny być jego racje żywnościowe, a karmienie – intensywniejsze. Ponadto szczenięta rasy Shih Tzu powinny spożywać odpowiednio zbilansowany pokarm dostosowany zarówno do ich wieku, jak i do aktywności fizycznej.

Zabiegi pielęgnacyjne Shih Tzu

Prawidłowa opieka nad psem to również odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne dostosowane do jego potrzeb. Służą one w utrzymaniu nie tylko dobrego wyglądu pupila, lecz również odpowiedniej higieny. W przypadku Shih Tzu do takich zabiegów należą czyszczenie uszu; pielęgnowanie oczu i łapek; pilnowanie długości pazurów i skracanie ich, jeśli zajdzie taka potrzeba, przestrzeganie higieny zębów. Ważne jest regularne wyczesywanie włosów psa a także przycinanie ich, aby nie zasłaniały oczu. Jeśli zaś chodzi o uszy – dbałość o ich czystość i o to, aby zawsze były suche, są bardzo ważne. Przy zasłoniętych uszach występuje zła wentylacja, co przy braku odpowiedniej higieny skutkuje stanami zapalnymi aparatu słuchowego.

Zadbaj o zdrowie psychiczne i fizyczne Shih Tzu

Mottem właściciela psa tej rasy powinno być “Pielęgnuj zdrowie psychiczne i fizyczne swojego Shih Tzu”. Niestety, popularnym jest błędne założenie, że Shih Tzu to tak mądre psy, że w ogóle nie wymagają szkolenia. Mimo wrodzonego wspaniałego charakteru, bez treningów posłuszeństwa mogą przysparzać właścicielom sporo kłopotów. Aby zadbać o dobrą kondycję pupila, powinno się mu zapewniać przynajmniej podstawowe szkolenie, a także odpowiednią dawkę ruchu.

Shih Tzu bardzo dobrze czują się w mieszkaniu wraz z człowiekiem. Natomiast są to psy żywiołowe i z uwagi na to niezbędne jest zapewnienie psu intensywnych spacerów każdego dnia. Najlepiej w miarę regularnych, ponieważ krótki pobyt w ogrodzie w tym przypadku nie załatwi sprawy. Jako że to rasa bardzo żywiołowa i ruchliwa, spacer powinien trwać minimum 30 minut. Do prawidłowego rozwoju szczeniaka Shih Tzu oraz do utrzymania dobrej kondycji psychicznej u dorosłego osobnika niezbędne są również inne aktywności, takie jak np. przenoszenie przedmiotów, zabawa piłką, przeszukiwanie maty węchowej.

Zobacz również

Podsumowanie

W zależności od tego, jaką więź uda nam się stworzyć z pupilem podczas wczesnego etapu jego rozwoju, relacja pies-opiekun może być głęboka i oparta na silnej lojalności, ponieważ psy rasy Shih Tzu bardzo silnie przywiązują się do swoich właścicieli. Aby osiągnąć takie skutki, należy socjalizować szczeniaka od jak najwcześniejszego momentu; tę pracę powinien rozpocząć już hodowca, jednakże nie bez znaczenia jest też stopniowe przyzwyczajanie maluszka do nowego domu. Czas socjalizacji wpływa na całe dorosłe życie psa, a tym samym – na życie pozostałych mieszkańców domu. Ważne są wówczas troska i czułość podczas opieki i szkolenia, a także neutralność w reakcji na niewłaściwe zachowanie. Szczeniak powinien bardzo wcześnie zacząć się uczyć, jak powinny wyglądać poprawne kontakty z innymi zwierzętami, z dziećmi, z dorosłymi. Jeśli socjalizacja przeprowadzana będzie prawidłowo, pomoże ona wpoić psu zasady wspólnego życia, dzięki czemu pozostały wspólny czas będzie pełen radości i przyjemności.

Dodaj komentarz