Najlepsza hodowla Shih tzu w Polsce – wybór hodowli

Jeśli myślisz na serio o kupnie psa rasy Shih tzu, z pewnością czujesz, że stoisz przed wielkim wyzwaniem. Myśląc o wyborze odpowiedniej hodowli psów tej rasy musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii. Z pewnością każdy potencjalny kupiec pragnie wziąć maluszka z zasługującej na miano najlepszej hodowli Shih tzu w Polsce.

Zdecydowanie nie jest zadaniem należącym do tych z kategorii prostych; osobie niedoświadczonej w kwestiach hodowlanych ciężko odróżnić dobrego hodowcę od takiego, któremu zależy tylko na pieniądzach ze sprzedaży szczeniąt Shih tzu. Niestety, w dalszym ciągu istnieje wiele takich, gdzie psie szczeniaki nie tylko są nieprawidłowo (albo i wcale) socjalizowane. Ponadto trzyma się je w złych warunkach oraz obciążone są licznymi chorobami genetycznymi.

Rozważając kupno szczeniaka, warto zasięgnąć informacji u przedstawiciela legalnego związku kynologicznego lub zaufanej nam osoby, która już kupiła Shih tzu. W ten sposób można znaleźć psiaka z poleconej hodowli. Ponieważ wspomniane osoby bez wątpienia podzielą się informacji, jakie posiadają, chcąc doradzić jak najlepiej potrafią.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą hodowlę Shih tzu

Przed rozpoczęciem poszukiwań hodowli Shih tzu, powinno się najpierw zastanowić, jakie cechy posiada dobry hodowca. Ułatwia to odrzucanie ofert od tych niepewnych hodowli. Dobry hodowca, przede wszystkim, powinien sam z siebie chętnie udzielać porad. Zarówno przed zakupem, jak i po nim, a także zwracać uwagę potencjalnych kupujących na ważne kwestie. Nie oznacza to jednakże, że osoba nabywająca szczeniaka nie może zadać hodowcy paru ważnych pytań. Odpowiedzi mogłyby zaważyć na wyborze miejsca zakupu szczeniaka. Jakie to mogą być pytania?

Jednymi z najważniejszych są pytania, czy szczenięta posiadają metryki urodzeń oraz czy będą się rozwijać nie tylko pod czujnym okiem swojej psiej mamy, lecz również pod nadzorem eksperta zaznajomionego z daną rasą i lekarza weterynarii dobrze znającego się na swoim fachu. Istotne są również kwestie dotyczące nawiązywania więzi z psiakiem. Np. czy maluch jest przyzwyczajany od maleńkości do kontaktów z ludźmi; czy jest przyzwyczajany do dzieci, w jaki sposób uczestniczy w życiu rodziny; ogólnie rzecz biorąc – dobrze jest zadać w takim wywiadzie pytania o habituację i socjalizację szczeniąt.

Przy omawianiu kwestii dotyczących rodziców danego miotu, warto zapytać o ich licencje hodowlane. Także o badania wykonane w kierunku chorób typowych dla Shih tzu. Właściciel dobrej hodowli na pewno nie zapomni również poinformować o badaniach, szczepieniach, odrobaczeniach oraz zabiegach pielęgnacyjnych, jakie piesek będzie miał zanim wyruszy do nowego domu. Przed opuszczeniem hodowli szczeniak powinien również przejść przegląd miotu wykonany przez uprawnionego specjalistę kynologicznego danej rasy. Oczywiście ewentualne uwagi powinny zostać odnotowane w metryce urodzenia naszego Shih tzu.

Dopiero po spełnieniu powyższych przychodzi czas na omówienie szczegółów umowy kupna-sprzedaży psa.

Zobacz też

Związki i organizacje w Polsce, w których znajdziemy hodowle Shih-tzu

FCI (Fédération Cynologique Internationale, czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) to organizacja, której siedziba znajduje się w Belgii. Jest ona jednostką nadrzędną organizacji kynologicznych innych krajów; należą do niej (na zasadach partnerskich lub członkowskich) główne związki kynologiczne z całego świata. Polskim przedstawicielem FCI jest ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Główna siedziba mieści się w Warszawie, jednakże posiada on oddziały również w innych częściach naszego kraju.

Związek Kynologiczny w Polsce to największa i najstarsza polska organizacja tego typu. Jej zadaniem jest dbanie o zgodność wyglądu psów rasowych z wzorcem danej rasy oraz o ich prawidłowy stan zdrowia; w tym o eliminację chorób genetycznych występujących u poszczególnych ras. ZKwP sprawuje opiekę nad zrzeszonymi pod sobą hodowlami, a także nadzoruje chów psów z tych hodowli tak, aby był on jak najbardziej prawidłowy. Wśród zadań, jakie wykonuje Związek Kynologiczny w Polsce znajduje się również organizowanie wystaw psów rasowych; są równocześnie psim konkursem piękności, ale też przeglądem hodowlanym. Jeszcze innym obowiązkiem tej organizacji są szerzenie wiedzy kynologicznej oraz popularyzacja psów rasowych.

Należy jednakże być świadomym, iż ZKwP to nie jedyna organizacja kynologiczna mieszcząca się w granicach tego kraju. Ma to związek z ustawą o ochronie zwierząt z roku 2012, która mówi o tym, że sprzedaż psów poza organizacjami społecznymi jest zabroniona; przez to powstało w Polsce więcej organizacji mających na celu rozmnażanie psów w celach handlowych. Takie organizacje mogą w świetle prawa, legalnie sprzedawać szczenięta, a nawet wystawiać im rodowody. Oczywiście psy rasy Shih-tzu można znaleźć również w hodowlach zrzeszonych w takich organizacjach. Trzeba jednak mieć na względzie fakt, że z nich wszystkich jedynie ZKwP należy do FCI.

Dobra hodowla Shih tzu – czym się charakteryzuje

Kiepską hodowlę psów rasy Shih tzu można odróżnić od dobrych hodowli już na samym początku. Wystarczy spojrzeć na ceny, które różnią się od siebie znacząco; zbyt niska cena świadczyć będzie o nieprawidłowościach w prowadzeniu hodowli. Ponieważ wysokie koszty prowadzenia hodowli o słusznej jakości nie pozwoliłyby na sprzedaż Shih tzu po niskiej cenie; prowadzenie profesjonalnej hodowli generuje duże koszty.

Kolejno podejrzenia powinna wzbudzić też sytuacja, gdy hodowla ma inny adres niż faktyczne miejsce sprzedaży psa (tj. miejsce odbioru); co uniemożliwia obejrzenie przed sprzedażą reszty miotu, warunków, w jakich żyją pieski. Często nawet przyjrzenie się ich rodzicom lub matce (w zależności od tego, czy samiec zamieszkuje tę samą hodowlę); dobry hodowca chętnie by to wszystko pokazał. Co istotne – nieobecność matki szczeniąt w hodowli może budzić podejrzenia, co do ich pochodzenia, ponieważ nie widząc matki; nie możemy zweryfikować, czy na pewno jest ona okazem należącym do interesującej nas rasy, ale też… czy aby na pewno matką jest właśnie ta suka, która widnieje w dokumentach.

Hodowca, który podchodzi sumiennie i uczciwie do prowadzenia hodowli, z pewnością chętnie pokaże zarówno metrykę urodzenia szczeniaka, jak i jego książeczkę zdrowia zawierającą zapisy dotyczące wszystkich dotyczasowych szczepień, odrobaczeń, czipowania i innych ewentualnych spraw. 

Sprawdzona hodowla Shih tzu

Prawidłowo prowadzona hodowla skupia się, przeważnie, na jednej rasie; zdarzają się i takie, w których hodowca zajmuje się dwiema lub (maksymalnie) trzema różnymi rasami. Większa ilość ras w jednej hodowli powinna wzbudzić wątpliwości, co do jej jakości. Ważne jest również to, że hodowca specjalizujący się w jakiejś konkretnej rasie nie prowadzi jej hodowli wyłącznie ze względu na obecną popularność tej rasy, lecz skupia się na tym, aby wyniki zdrowotne i eksterier psów były jak najlepsze. Absolutnie niedopuszczalna jest sprzedaż psów w takich miejscach jak samochód (np. na parkingu pod supermarketem, co niekiedy się zdarza) czy garaż.

Sprawdzona, prawidłowo prowadzona hodowla zawsze trzyma się swojej procedury sprzedażowej, która obejmuje wywiad z przyszłym nabywcą; spotkanie informacyjne i dopiero następnie sprzedaż szczeniaka wraz z podpisaniem umowy. Bardzo dobrą praktyką, stosowaną w raczej wielu sprawdzonych hodowlach, jest możliwość utrzymania kontaktu z hodowcą nawet po kupnie pieska; w razie potrzeby, móc zadać nurtujące nas pytania odnośnie np. żywienia, pielęgnacji czy zdrowia szczeniaczka.

Ile kosztuje Shih tzu ze sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w FCI.

Kupno maluszka rasy Shih tzu ze sprawdzonej, należycie prowadzonej hodowli zarejestrowanej w należącym do FCI stowarzyszeniu ZKwP jest wydatkiem sięgającym przeważnie kilku, lecz niekiedy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pojawiają się czasami ogłoszenia z innych stowarzyszeń lub w ogóle spoza nich, gdzie szczeniak kosztuje ledwie kilkaset złotych. Skąd taka różnica i dlaczego nie warto ulegać pokusie kupna psa “po kosztach”?

Otóż prowadzenie hodowli już na starcie wymaga poświęcenia wiele czasu oraz dużego zaangażowania, a także – pieniędzy. Najpierw trzeba, oczywiście, zdobyć specjalistyczną wiedzę, czego nie zrobimy za darmo. Następnym wydatkiem jest zakup mającej wzorowy charakter i nienaganne zdrowie suki rasy, której ma dotyczyć hodowla. Kolejny krok to rejestracja w Związku Kynologicznym w Polsce. Spora koszta generuje również podawanie suce wysokiej jakości pożywienia, aby po osiągnięciu wieku rozrodczego była zdolna do rodzenia jak najlepszego potomstwa.

Innym wydatkiem są certyfikowane, kosztowne badania genetyczne i to nie tylko te zalecane przez ZKwP, lecz również nadprogramowe, ponieważ hodowca świadomy z pewnością chciałby wiedzieć jak najwięcej o stanie zdrowia swojego psa.

Wystawy psów Shih tzu

Kolejnym krokiem jest wystawianie suni Shih tzu na wystawach organizowanych przez Związek i zdobywanie przez nią wysokich not od sędziów; w przeciwnym razie nie zostanie ona dopuszczona do drogi hodowlanej. Po uzyskaniu przydomka hodowlanego należy znaleźć odpowiedniego reproduktora, co nie należy do zadań łatwych i tanich, bowiem wymaga wielu wyjazdów w celu dokładnego sprawdzenia rodowodu i zdrowia przyszłego ojca miotu. Samo krycie też nie jest darmowe – odbywa się ono kosztem stawki ustalonej wcześniej między właścicielem psa a właścicielem suki. Kiedy krycie się powiedzie i suczka zajdzie w ciążę, trzeba otoczyć ją porządną opieką weterynaryjną. To samo tyczy się szczeniąt po tym, jak już przybędą na świat. Maluszki trzeba odrobaczać, szczepić, zaczipować, wystawić im metryki oraz wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i przeglądy miotu.

Inne koszty związane z hodowlą

Równolegle z opieką nad rosnącymi szczeniętami, należy zaopiekować się suką, która po porodzie i w czasie karmienia potrzebuje zarówno specjalistycznej karmy; jak i zabiegów medycznych koniecznych do utrzymania jej w prawidłowym zdrowiu. Dodatkowo hodowca wiele czasu musi poświęcić na tę opiekę, stymulację i socjalizację maluszków, co wpisuje w zakres swoich obowiązków.

Po podliczeniu wszystkich powyższych kosztów cena już nie powinna wydawać się zbyt wysoka. Pamiętajmy także o tym, że hodowca daje psu “w gratisie” miłość. Dzięki niektórej nasz pies wyrośnie na psa zdrowego i stabilnego psychicznie.

Podsumowanie

To, gdzie dokonamy zakupu naszego Shih tzu, hodowla, z której go weźmiemy, ma istotny wpływ na całe jego życie, jego przyszłość, ale też nasze, ponieważ zdrowie i stan psychiczny psa będą odgrywały dużą rolę w wydatkach właścicieli. Dobrze jest więc nie ograniczać się do hodowli z naszej okolicy i zamiast na dzielącą nas odległość popatrzeć na to, czy hodowla jest sprawdzona i możliwie jak najlepsza. Dla gwarancji kupna zdrowego psa z dobrej hodowli warto wybrać się nawet kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. O poradę dotyczącą tego, gdzie znajdziemy odpowiednią hodowlę, możemy zwrócić się do lokalnego oddziału ZKwP lub do innych zadowolonych nabywców. O wyborze hodowli powinny decydować również takie rzeczy, jak wgląd do dokumentów, rodowodów rodziców szczeniaka oraz świadectw ich stanu zdrowia.

  • Jak wybrać dobrą hodowlę Shih tzu?
  • Poszukiwania hodowli Shih tzu można zacząć nie tylko w oddziale ZKwP, ale też w internecie. Żyjemy w czasach, gdy możemy w nim sprawdzić różne rzeczy, w tym strony internetowe hodowców zrzeszonych w Związku Kynologicznym w Polsce. Możemy wówczas na spokojnie przejrzeć galerię zdjęć i filmików, zwracając uwagę na warunki życia psów. Rozmawiając z osobą prowadzącą hodowlę, która nas zainteresowała, powinniśmy zapytać o badania, szczepienie, odrobaczenia oraz o przeprowadzanie socjalizacji szczeniąt.

    Dodaj komentarz