Jak dbać o zdrowie Shih Tzu? Typowe choroby Shih Tzu

Shih Tzu – przedstawiciel grupy należącej do sekcji psów do towarzystwa. Jest to bardzo popularna rasa, uważana za wspaniałego pupila rodzinnego. Aby móc w pełni cieszyć się tym przyjaznym, czujnym ale i niezależnym psiakiem, trzeba być świadomym tego, jak zadbać o zdrowie Shih Tzu. Ponadto w tym artykule dowiesz się jakie choroby dosięgają tę rasę.

Jak prawidłowo zadbać o zdrowie Shih Tzu

Jak odpowiednio zadbać o zdrowie Shih Tzu? Spełnianie już od szczeniaka zasad podstawowej opieki nad psem rasy Shih Tzu rzutuje na jego zdrowie w późniejszym wieku. Aby maluszek nie był lękliwy podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym, właściwym będzie nauka socjalizacji z osobami innymi niż domownicy oraz dotykania poszczególnych części jego ciała. Oprócz tego dobrą praktyką będzie częste robienie samodzielnych przeglądów psa, żeby nie przeoczyć pierwszych oznak zagrożenia.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jeśli chcemy uniknąć wywołanych zadrapaniem infekcji, powinniśmy regularnie skracać pazurki naszego pupila. Dodatkowo przynajmniej raz w tygodniu musimy wyczesywać Shih Tzu, co ma na celu usunięcie martwych włosów i brudu. Gdy zajdzie konieczność wykąpania naszego psa tej rasy, powinniśmy użyć szamponu dedykowanego psom, koniecznie takiego, który z pewnością nie wywoła podrażnień i suchości skóry zwierzęcia.

Psa trzeba zapoznawać również ze szczoteczką oraz dedykowaną psom pastą do zębów, aby uniknąć komplikacji związanych z narastaniem kamienia nazębnego. W przypadku psów nietolerujących szczotkowanie korzystać można ze specjalnych tabletek lub sprayów. Oprócz zębów, należy sprawdzać również uszy i oczy psa, aby zapobiec m.in. zapaleniom.

Shih Tzu ogólnie lubią więcej czasu przebywać w domu, nie mniej jednak gdy są na zewnątrz mogą w ich futerka dostać się np. kleszcze. W takim przypadku konieczna jest także profilaktyka przeciwko kleszczom, pchłom i innym robalom. Pasożytów można się pozbyć za pomocą np. wylewanych na skórę płynów czy tabletek zabijających zarówno pasożyty zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Zobacz też

Zdrowie psychofizyczne Shih Tzu

Nie zapominajmy jednak, że równie ważne jest zdrowie psychiczne psiaka, jego rozwój psychiczny. W związku z tym, iż Shih Tzu to rasa stworzona do towarzyszenia człowiekowi, taki psiak, by w pełni rozwinąć swoje cechy użytkowe, musi mieć zapewnione aktywności i fizyczne, i psychiczne. Powinien on mieć możliwość spożytkowania nadmiaru energii.

Ponieważ jest mała rasa psów wystarczy do tego kilka krótkich spacerów po okolicy. Shih Tzu musi się zmęczyć fizycznie, aby móc odpocząć psychicznie – musi się wyskakać, wybiegać, a nawet wdrapać na jakieś przeszkody. Ciekawym rozwiązaniem zaspokojenia Shih Tzu potrzeb mogą być psie sporty, takie jak np.:

  • trening posłuszeństwa obedience,
  • agility,
  • taniec z psem.

Jeśli chodzi o ćwiczenia umysłowe, to dla Shih Tzu popularne i bardzo chwalone są zabawki interaktywne, które dostarczają psu doświadczeń edukacyjnych i stymulacji umysłowej.

Choroby i zaburzenia psa Shih Tzu

Shih Tzu dożywają przeciętnie od 10 do nawet 15 lat, aczkolwiek zdarzają się bardziej długowieczne osobniki. Psy tej rasy są stosunkowo krzepkie i zdrowe, lecz mimo to są narażone na różne choroby, a także na zaburzenia typowe dla rasy.

Jako że nie są one odporne na często występujące u psów choroby wirusowe, należy stosować profilaktyczne szczepienia ochronne; tę profilaktykę prowadzi się tak samo, jak u wszystkich innych psów.

Jeśli chodzi natomiast o wady i schorzenia dziedziczne, należy wspomnieć o kilku takich, które, ze względu na intensywną hodowlę wynikającą z popularności rasy, mają wpływ na ogólny obraz stanu zdrowia tej rasy.

Zespół oddechowy BOAS

Jednym z najczęstszych występujących problemów ze zdrowiem tej rasy jest zespół oddechowy BOAS. Rasy krótkogłowe (brachycefaliczne) takie jak Shih Tzu, często mają problemy z oddychaniem ze względu na ich kształt, w tym głowę, szyję i twarz. To utrudnia im oddychanie, a także może prowadzić do zwiększonej pracy serca i płuc, stąd też nie można przemęczać pieska.

Zapadnięcie tchawicy

Inną dolegliwością dróg oddechowych, która może wystąpić u Shih Tzu jest zapadnięcie tchawicy. Chrząstka, która nadaje kształt tchawicy może ulec osłabieniu, powodując spłaszczenie struktury. Oddychanie psa staje się trudne, a nawet może stać się sytuacją zagrażającą życiu. W ciężkich przypadkach dostępna jest operacja, która skoryguje tchawicę.

Choroby oczu Shih tzu

Następną problematyczną kwestią dotyczącą zdrowia Shih Tzu są choroby oczu – w tym takie, które znacznie ograniczają psu zdolność widzenia, a niekiedy nawet prowadzące do ślepoty. Wśród częstych u Shih Tzu chorób oczu można wymienić np. dysplazję siatkówki, czyli jej wrodzoną wadę, objawiającą się odwarstwieniem siatkówki. Konsekwencją tej choroby jest stopniowo pogarszająca się ślepota, aż w końcu – utrata wzroku.

Kolejna występująca u psów tej rasy choroba oczu to atrofia siatkówki – PRA – polegająca na degeneracji siatkówki; choroba ta występuje wyłącznie u psów dorosłych i starszych. Warto wspomnieć także o zaćmie, która występuje równie często, co dysplazja i atrofia siatkówki. Przy zaćmie oko staje się mętne, a wzrok ulega pogorszeniu. Na chwilę obecną jedynym ratunkiem od tej choroby jest leczenie, w tym operacyjne, które pomaga częściowo rozwiązać ten problem.

Dysplazja stawów

Inną również spotykaną u Shih Tzu wadą jest schorzenie zwane dysplazja stawów biodrowych. Występuje ono u psów, u których, stawy biodrowe rozwijają się nieprawidłowo. Ponadto może to powodować ból, jeśli staw nie jest prawidłowo ustawiony co może mieć różne objawy w zależności od stopnia nasilenia.

Zwichnięta rzepka

Zwichnięta rzepka u Shih Tzu występuje, gdy rzepka wysuwa się z rowka w kości udowej. Uważa się, że jest to schorzenie dziedziczne u psów małych i zabawkowych, więc można mu zapobiec poprzez odpowiedzialną hodowlę. Jednak również być spowodowana jakimś urazem, więc jeśli u psa rozwinie się zwichnięcie rzepki, może nie być możliwe, aby jej zapobiec.

Zobacz również

Co zrobić, aby polepszyć zdrowie Shih Tzu

Wybór odpowiedniej hodowli

Są choroby u Shih tzu genetyczne, zatem unikaj kupowania szczeniąt z pseudohodowli, ponieważ prawdopodobnie nie podjęto żadnych starań, aby zminimalizować przenoszenie chorób genetycznych. Tego typu miejsca często wychowują szczenięta wyłącznie w celu ich sprzedaży. Oznacza to, że nie są oni zainteresowani dobrem swoich psów.

Trzymaj się też z dala od hodowców, którzy zajmują się wieloma (np. 5 – 7) rasami psów na raz; brak specjalizacji w konkretnej rasie może odbywać się kosztem zdrowia szczeniąt.

Z pewnością szukaj odpowiedniej sprawdzonej hodowli Shih tzu w związku kynologicznym takim jak np. Związek Kynologiczny w Polsce zrzeszony w FCI. Poproś hodowlę o możliwość zobaczenia rodziców z których ma pochodzić Twój szczeniak, a także uzyskaj metryki, czy dokumenty stwierdzające stan zdrowia psów.

Zadbaj o zdrowe żywienie Shih tzu

Jeśli chcesz, aby Twój Shih tzu był zdrowy, musisz podawać mu najlepszą karmę, na jaką Cię stać. Zastąp tanie, niskiej jakości, ubogie w składniki odżywcze pokarmy pokarmami wysokiej jakości, bogatymi w składniki odżywcze w zbilansowanej diecie. Pomoże to zapobiec chorobom, a także obniży rachunki za leczenie weterynaryjne Twojego pupila.

I chociaż fajnie jest dać swojemu pieskowi coś smacznego, ważne jest, aby ograniczyć to do minimum. Postaw na całkowicie naturalne produkty, takie jak naturalne przysmaki dla psów, abyś nie musiał się martwić, że Twój Shih tzu spożyje niezdrowe rzeczy.

Dodaj komentarz