Miot Shih Tzu – przydatne informacje

Miotem szczeniąt nazywamy żywe szczeniaki, będące (zwykle) po tych samych rodzicach; koniecznie urodzone z tej samej ciąży od tej samej matki. W przypadku psów zarejestrowanych w stowarzyszeniach należących do FCI dopuszczalne jest krycie suki dwoma reproduktorami. Następnie zrobienie po narodzinach badań genetycznych w celu ustalenia ojcostwa dla poszczególnych szczeniąt; to ważne z uwagi na dziedziczenie przez potomstwo cech anatomicznych i psychicznych rodziców. Jeśli chodzi ile shih tzu ma szczeniąt w miocie – może się w nim pojawić od jednego do nawet kilkunastu młodych.

Kiedy suka może mieć pierwszy miot?

Skoro czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zastanawiasz się, kiedy suka Shih Tzu może mieć pierwszy miot. Jeśli jest zarejestrowana w FCI, należy postarać się o uzyskanie przez nią kwalifikacji hodowlanych tej organizacji kynologicznej. Aby mogła takie kwalifikacje uzyskać, powinna: być zarejestrowana we właściwym oddziale związku kynologicznego; posiadać wpis do księgi rodowodowej; mieć ukończony 18 miesiąc życia, uzyskać wcześniej co najmniej trzy bardzo dobre oceny na wystawach, w tym jednej międzynarodowej. W tym wypadku wystawy spełniają rolę przeglądów hodowlanych. Dzięki nim suka może uzyskać stałe kwalifikacje hodowlane, a tym samym zostać dopuszczona do użytku w hodowli.

Takie kwalifikacje tracą ważność dopiero wraz z końcem roku kalendarzowego, w którym suka osiągnęła 8 rok życia, aczkolwiek jeśli dotychczas dawała zdrowe, wartościowe i mało liczne mioty, może zostać pokryta jeszcze w kolejnym roku, na wniosek hodowcy.

Zobacz też

Ile szczeniąt w miocie może mieć Shih Tzu?

Zostało zaobserwowane, że psy większych ras mają, przeważnie, bardziej liczne mioty niż psy ras małych, aczkolwiek istnieją wyjątki, czego przykładem może być pekińczyk, w którego miot może liczyć nawet do jedenastu szczeniąt. Brzmi zaskakująco, nieprawdaż? Trzeba mieć przy tym na uwadze, że liczne mioty to bardzo duże obciążenie dla suki, a poród z ciąży mnogiej stanowi dla niej duże zagrożenie.

Shih Tzu przeważnie ma w miocie od jednego do kilku szczeniąt. Miot z pierwszej ciąży jest, przeważnie, liczniejszy, a im starsza jest matka, tym bardziej zmniejsza się ilość maluszków. Znaczenie ma tutaj także pora roku; liczba szczeniąt jest zdecydowanie większa w miotach wiosennych niż w tych rodzących się w innych porach roku. Wpływ na również sposób zapłodnienia; ciąże z inseminacji (czyli sztucznego zapłodnienia) są mniej liczne z uwagi na obumieranie plemników podczas pobieranie, transportu i aplikacji nasienia.

Wiek reproduktora też jest nie bez znaczenia; wraz z wiekiem zmniejszają się ilość oraz jakość jego nasienia. Nasza, ludzka, ingerencja w ilość szczeniaczków w miocie jest niewielka; nawet, jeśli wybierzemy najlepsze psy, będziemy je karmić pokarmem wysokiej jakości, damy im dogodne warunki życiowe i przystąpimy do rozmnażania w optymalnym czasie, i tak wszystko zależy w większości od “matki natury”.

Planowane mioty Shih Tzu

Planowane mioty psów rasy Shih Tzu bądź zapowiedź miotu to plany hodowlane hodowców na, przykładowo, najbliższy rok. Takie informacje umieszczane są w ogłoszeniach i na stronach internetowych hodowli. Podczas przeglądania zapowiedzi powinno się zwrócić uwagę na pewne informacje, które są istotne z punktu widzenia osoby kupującej. To, czego dowiemy się z takiego wpisu, z pewnością okaże się pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji co do wyboru hodowli.

Jednymi z pierwszych podanych informacji powinny być orientacyjna data przyjścia szczeniąt na świat oraz to, które psy zostaną ich rodzicami. Ogłoszenie powinno zawierać również wszelkie informacje na temat przyszłych rodziców. Koniecznie musimy sprawdzić, czy są to psy zarejestrowane np. w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), a tym samym – w FCI; tylko wtedy możemy mieć pewność, iż otrzymamy rasowego szczeniaka. Następnie sprawdzamy zdrowie suki oraz psa, na podstawie wyników przeprowadzonych u nich badań, ponieważ wiadomym jest, że po zdrowych rodzicach urodzą się zdrowe dzieci.

Oprócz cech wyglądu i umaszczenia oraz cech charakteru psa, ważnymi informacjami będą dla nas również: wiek suki, ile miała już miotów; ile młodych rodziło się z poprzednich ciąż, a także jakiej jakości były poprzednie mioty. W dalszej kolejności, analizując wyniki testów użytkowych i osiągnięcia wystawowe. Sprawdzamy zarówno rodziców, jak i dalszych przodków nienarodzonych jeszcze szczeniąt. Ma to istotne znaczenie w przypadku chęci wykorzystania psa do hodowli lub wystaw.

Szacunkową liczebność oczekiwanego miotu określa się na podstawie badań USG i RTG. Taka informacja podana przez hodowcę daje potencjalnym nabywcom możliwość zrobienia rezerwacji szczeniaka; podpisania wstępnej umowy kupna-sprzedaży oraz uiszczenia wiążącego się z tym faktem zadatku.

Przegląd miotu Shih Tzu

Należący do ZKwP hodowca, po tym, jak w jego hodowli przyszły na świat szczenięta, ma obowiązek zwrócenia się do Oddziałowej Komisji Hodowlanej w celi uznania przeglądu miotu; kontroli mającej miejsce po ukończeniu przez szczenięta 6 tygodnia życia. Ma ona za zadanie określenie, czy pieski są anatomicznie i genetycznie zgodne z wzorcem rasem Shih Tzu; aczkolwiek specjalista nawet na podstawie przeglądu nie jest w stanie przewidzieć, czy dane szczenię będzie wybitne i uzyska championat, ponieważ na to jest wówczas jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie.

Przegląd miotu jest niezbędny dla hodowcy, gdyż bez niego nie mógłby uzupełnić dokumentacji hodowlanej ani uzyskać metryk urodzenia szczeniaczków, a właśnie na podstawie tego dokumentu przyszli właściciela będą mogli ubiegać się o wydanie rodowodu dla swojego labradora.

Umaszczenie szczeniąt w miocie Shih Tzu

Wzorzec FCI uznaje dla Shih Tzu wszystkie kolory umaszczenia co jest pewnym fenomenem. Ponieważ inne rasy psów mają określone w sposób bardzo konkretny kolory umaszczenia. Natomiast u psów łaciatych omawianej rasy bardzo pożądana jest biała strzałka na czole i biała końcówka ogona.

Wielkim zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się szczeniaki białe. Jednak rzadziej wybierane są czarne Shih Tzu, być może dlatego, że również są mniej spotykane.

Czasami na świat przychodzą szczenięta w innych umaszczeniach niż te wyżej wymienione; są to niepożądane mutacje genetyczne, których Związek Kynologiczny w Polsce nie uznaje.

Dodaj komentarz