Szczeniak Shih Tzu Wszystko co musisz wiedzieć o małym Shih Tzu

Jako że zakup szczeniaka Shih Tzu to długofalowa decyzja, trzeba przemyśleć to dokładnie i dowiedzieć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o małym piesku tej rasy i zastanowić się nad wszystkimi istotnymi kwestiami, ponieważ przyjęcie do domu Shih Tzu zmieni całe dotychczasowe życie.

W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię Shih Tzu?

Szczeniaka rasy Shih Tzu powinno się odebrać z hodowli po upływie co najmniej 8 tygodni życia. Zbyt wczesne odseparowanie maluszka od matki może doprowadzi bowiem do poważnych problemów behawioralnych. To właśnie przy matce i rodzeństwie psie dzieci uczą się wówczas prawidłowych zachowań.

Gdzie najlepiej kupić szczeniaka Shih Tzu?

Decydując się na szczeniaka Shih Tzu, z pewnością każdy zadaje sobie pytanie, gdzie najlepiej go kupić. Jedną z tych dróg jest adoptowanie ze schroniska psa, aczkolwiek szanse na zdobycie tam psa rasowego są nikłe; najprawdopodobniej byłby to psiak w typie rasy. Jeśli chcemy mieć psa użytkowego, hodowlanego czy wystawowego, najlepszą opcją będzie udanie się do renomowanej hodowli, skąd nabędziemy psa rodowodowego, czyli posiadającego zarówno fizyczne, jak i psychiczne cechy charakterystyczne dla Shih Tzu.

Zobacz też

Szczepienia szczeniaka

Szczenięta nie mają wystarczająco rozwiniętego układu odpornościowego; by chronić maluszka przed groźnymi chorobami zakaźnymi, właściciele muszą wykonać mu u weterynarza podstawowe szczepienia. Pierwsze szczepienie miotu hodowca przeprowadza jeszcze przed odłączeniem szczeniaka od matki. To jest w okresie przejściowym, kiedy zawierające przeciwciała mleko suki zastępuje się stałym pokarmem. Już po zakupie szczeniaka należy udać się z nim do weterynarza w celu odrobaczenia oraz ustalenia terminów kolejnych szczepień. Po wybraniu kompletu szczenięcych szczepień, pies musi zostać zaszczepiony również na wściekliznę, ponieważ w Polsce jest to obowiązkowe.

Pielęgnacja małego Shih Tzu

Pielęgnacji małego Shih Tzu należy poświęcić sporo uwagi. W związku z tym, że pies tej rasy posiada długi gęsty włos należy dość często odwiedzać groomera. Oprócz włosów pies ma podszerstek; wyczesywanie go gęstą szczotką raz w tygodniu będzie wystarczające. Do obcinania pazurków szczenięcia można zakupić specjalne cążki; kiedy podrośnie, sam będzie je ścierał – podczas biegania po szorstkich powierzchniach. Uszy i oczy można przemywać co jakiś czas wilgotnym wacikiem. Psie zęby mleczne nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aczkolwiek zęby stałe należy już obserwować i zgłaszać weterynarzowi wszelkie niepokojące zmiany. W utrzymywaniu dobrej kondycji zębów pomagają gryzaki oraz dobrze zbilansowana dieta.

Socjalizacja szczeniaka Shih Tzu

Socjalizacja szczeniaka Shih Tzu trwa do około 16 tygodnia życia i jest procesem mającym kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego psa. Oczywiście nie oznacza to, że po tym czasie piesek już niczego się nie nauczy. Jednak jest to czas, gdy szczenię integruje się ze światem poprzez przeżywanie doświadczeń, a ciekawość przeważa u niego nad lękiem; uczy się, by nie reagować strachem na wszystko to, co nowe i nieznane. Nieuspołeczniony pies będzie bojaźliwy i wycofany, co mogłoby się przerodzić w agresję.

Zobacz również

Szkolenie szczeniaka Shih Tzu

Szkolenie szczeniaka Shih Tzu jest kolejną rzeczą, której nie wolno zaniedbywać. Każdy przyszły właściciel z pewnością chce mieć w domu dobrze wychowane, opanowane zwierzę. Takie szkolenie można przeprowadzić samemu w domu, o ile posiada się już odpowiednią wiedzę na temat kształtowania psich zachowań. Mniej doświadczeni właściciele mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych trenerów. Oczywiście bez względu na wybrany sposób treningu, i tak musimy sami zacząć od początku, czyli od nauki czystości, ponieważ tego nikt za nas nie zrobi.

Żywienie małego Shih Tzu

Właściciel każdego szczeniaka tej rasy musi na początku podjąć decyzję co do tego, jak będzie wyglądało żywienie jego małego Shih Tzu. Zarówno wzrost, zdrowie, dobre samopoczucie, jak i długość życia są zależne od jakości podawanego psu pożywienia. Aby maluch mógł wyrosnąć na zdrowego i silnego dorosłego osobnika, potrzebuje dobrze zbilansowanej diety bogatej w białka, tłuszcze, witaminy oraz mikroelementy.

Shih Tzu – cena szczeniaka

Nie da się jednoznacznie określić ceny szczeniaka rasy Shih Tzu. Cena jest uzależniona od wielu czynników, takich jak: koszty championatów, hodowli, wykonanych badań, krycia suki, a nawet… ilość szczeniąt w miocie, przez co wycena maluszków każdorazowo ma charakter indywidualny. Wpływ na cenę mogą mieć również płeć psa oraz jego przeznaczenie. Aktualnie ceny szczeniaków Shih Tzu z hodowli zarejestrowanych w ZKwP FCI wahają się między 3 000 zł a 7 000 zł, aczkolwiek możemy znaleźć również ogłoszenia dotyczące sprzedaży Shih Tzu w cenie kilkunastu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz